Otázky a odpovědi

Kdy se létá?

Balónové létání nejvíce ovlivňuje počasí. Hlavní balónářská sezóna začíná v květnu a končí v říjnu. Může se ale létat i v zimě. Létá se v ranních a podvečerních hodinách, kdy jsou meteorologické podmínky pro balónový let nejlepší.

Jak dlouho trvá let?

Doba letu závisí hlavně na povětrnostních podmínkách, podmínkách pro přistání a v neposlední řadě i zatížení a spotřebě paliva.

Kudy se poletí?

Trasu letu určuje směr větru. Kam fouká, tam poletíme. Místo přistání tedy nelze s jistotou určit.

Nebude mi při letu zima?

V balonovém koši zima není, protože teplo od hořáků je dostatečné. Je dobré se inspirovat oblečením pilota.

Jaké mám volit oblečení?

Vhodné je sportovní oblečení i obuv. Je třeba počítat s tím, že si můžete oblečení ušpinit zejména při přistání na poli nebo louce.

Je let balónem bezpečný?

Ano, balónové létání patří mezi nejbezpečnější způsob létání. Balón, jako ostatně každé letadlo, prochází systémem pravidelných servisních prohlídek v autorizovaných servisních organizacích, které zajišťují bezchybný technický stav. Dále je bezpečnost letu ovlivněna zkušeností pilota, který je zcela zodpovědný za průběh letu a zdraví posádky koše. Pilot musí zvládnout nejen techniku pilotáže, ale zejména správné vyhodnocení meteorologických podmínek.

Jaká bude rychlost letu?

Jak rychle poletíme, to závisí na rychlosti větru, který balón unáší. Za hodinu letu obvykle urazíme 5 – 12 km.

Jak se dostanu zpět ke svému automobilu?

Přepravu pasažérů z místa přistání zpět na místo vzletu zajišťujeme my, takže není třeba shánět a zajišťovat žádný odvoz. Vaši rodinní příslušníci nebo známí mohou jet za balónem, jako naše doprovodné vozidlo. Tak se jim může podařit uvidět i Vaše přistání.